ایموبلایزر چیست و چگونه به امنیت خودرو کمک می‌کند؟

ایموبلایزر چیست در سایت ایمن ردیاب

آمار سرقت خودرو هرروز بالاتر می‌رود. به طوری که فقط در 4 ماه ابتدایی سال 1401 حدود بیست‌هزار خودرو دزدیده شده‌اند. بنابراین به محض این‌که خودروی جدیدی می‌خرید، باید برای تامین امنیت آن اقدام کنید. درغیراین‌صورت با کوچک‌ترین بی‌مبالاتی، اتومبیل شما دزدیده می‌شود و سرمایه زیادی بر باد می‌رود.

ابزارهایی مثل قفل فرمان یا قفل پدال و کاپوت، ابزارهای ضروری برای جلوگیری از سرقت هستند؛ اما هرگز کافی نخواهند بود. این روزها روش‌های جدیدی مثل استفاده از ردیاب و ایموبلایزر کاربردی‌تر و مطمئن‌تر هستند. در این مطلب به طور کامل توضیح می‌دهیم که ایموبلایزر چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. همچنین به شما می‌گوییم که ردیاب بهتر است یا ایموبلایزر؟ به شما توصیه می‌کنیم که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ایموبلایزر چیست؛ آیا سرقت خودروهای ایموبلایزر دار آسان است؟

ایموبلایزر، یک سیستم جدید امنیتی الکترونیکی است که روی همه خودروهای مدرن و نسل جدید نصب می‌شود. در این سیستم امنیتی، سوئیچ خودرو حرف اول و آخر را می‌زند. اگر سوئیچ اصلی خودرو در دسترس شما نباشد، به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید آن را روشن کنید.

همین ویژگی باعث می‌شود سارقان نتوانند با وصل کردن سیم‌های سوئیچ، خودرو را روشن کنند و به سرقت ببرند. در نتیجه، جلوی سرقت اتومبیل تا حد بسیاری گرفته می‌شود. آمارها نشان می‌دهند استفاده از سیستم ایموبلایزر تا 40 درصد سرقت اتومبیل را کاهش داده است. استفاده از ایموبلایزر به همراه خرید جی پی اس، امنیت وسیله نقلیه شما را تامین می‌کند.  

تامین امنیت وسیله نقلیه شما با ایموبلایزر

نحوه عملکرد ایموبلایزر؛ ایموبلایزر ساینا و بقیه خودروها چگونه کار می‌کند؟

روی کامپیوتر اتومبیل‌های مجهز به ایموبلایزر، یک قفل نرم‌افزاری قرار داده می‌شود. سوئیچ این خودروها هم به یک کد مخصوص مجهز هستند. کدهای روی سوئیچ با سیستم ایموبلایزر تطابق دارند. وقتی سوییچ ماشین را می‌چرخانید، این کد شناسایی می‌شود و خودرو استارت می‌خورد. اگر با هر سوئیچ دیگری کاملاً شبیه‌به سوئیچ اصلی استارت بزنید، موتور خودرو به‌هیچ‌وجه روشن نمی‌شود.

این فرایند به کمک یک ترانسپوندر سازماندهی می‌شود. ترانسپوندر زیر فرمان نصب می‌شود.  وقتی سوئیچ اصلی را می‌چرخانید، این ترانسپوندر با ایجاد یک میدان مغناطیسی، اطلاعات سوئیچ خودرو را می‌خواند. اگر کد نرم‌افزاری تایید شود، قفل باز می‌شود و موتور خودرو شروع به کار می‌کند. ایموبلایزر، بار تامین امنیت خودرو را تا حد قابل‌قبولی به دوش می‌کشد؛ اما کافی نیست. بهتر است برای حفظ خودرو از دست سارقان به فکر سیستم‌های امنیتی جدید دیگری مثل ردیاب خودرو باشید. اولین قدم در این مسیر دریافت قیمت جی پی اس خودرو و سفارش یک ردیاب مجهز است.

ایموبلایزر، بار تامین امنیت خودرو را به دوش می‌کشد

مشکلات ایموبلایزر؛ آیا ایموبلایزر پژو پارس یا پراید برای پیشگیری از سرقت کافی است؟

هر وسیله امنیتی خودرو هم مزایا و هم معایب متعددی دارد. مثلا جی پی اس همراه برای تامین امنیت سالمندان، بیماران و کودکان به کار می‌رود. اما مسائلی مثل نحوه مخفی کردن آن یا خالی شدن شارژ جزو معایب این نوع ردیاب به شمار می‌آید.

سیستم الکترونیکی ایموبلایزر نیز در کنار مزایای متعدد، از مشکلاتی هم برخوردار است. 3 تا از مهم‌ترین معایب ایموبلایزر عبارت‌اند از:

  • در چند سال گذشته دستکاری‌ها و تعمیرهایی روی سیستم ایموبلایزر انجام شده است. در نتیجه، این سیستم دیگر خیلی برای سارقان ناشناخته نیست. برخی از سارقان حرفه‌ای می‌توانند رمز ایموبلایزر را پیدا کنند یا آن را از کار بیندازند. بنابراین این سیستم نمی‌تواند به طور تمام و کمال امنیت خودرو را تامین کند.
  • گم کردن سوئیچ خودروهای مجهز به ایموبلایزر، حسابی شما را به دردسر می‌اندازد. اگر به هر دلیلی سوئیچ اصلی گم شود، شما باید ساعت‌ها وقت بگذارید و با تماس با نمایندگی یا مشورت با متخصصان این مشکل را حل کنید.
  • گاهی یک ضربه به سیستم ایموبلایزر آن را به طور کامل دچار خطا می‌کند. در چنین مواقعی خودرو روشن نمی‌شود و شما را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

آشنایی با مشکلات ایموبلایزر باعث می‌شود به طور کامل به این سیستم امنیتی اطمینان نکنید و دنبال راه‌های متنوعی برای حفاظت از اتومبیل خود باشید.

غیرقابل‌اطمینان بودن سیستم الکترونیکی ایموبلایزر

ردیاب جایگزینی مناسب و مطمئن برای ایموبلایزر

بعضی‌ها تصور می‌کنند سارقان با دیدن یک خودرو مجهز به سیستم ایموبلایزر قید دزدیدن آن را می‌زنند، اما این تصور واقعیت ندارد. خودروهای مجهز به ایموبلایزر برای دزدان دردسرساز هستند و مدت‌زمان بیشتری وقت آن‌ها را می‌گیرند، اما به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند مانع سرقت شوند. یک ردیاب کوچک و قوی تا حد چشمگیری می‌تواند مکمل یا حتی جایگزین ایموبلایزر شود. مهم‌ترین مزیت‌های ردیاب‌ها عبارت‌اند از:

1. ردیاب موقعیت جغرافیایی دقیق خودرو را برای شما ارسال می‌کند

داخل ردیاب یک سیم‌کارت قرار می‌گیرد. بعد از نصب ردیاب روی خودرو، شما موقعیت دقیق جغرافیایی آن را روی گوشی همراه خود مشاهده خواهید کرد. از طرفی می‌توانید برای ردیاب یک محدوده جغرافیایی مشخص تعیین کنید. به محض این‌که ماشین از محدوده تعیین‌شده خارج شود، پیامک هشدار دریافت می‌کنید و اقدامات لازم را انجام می‌دهید.

به‌علاوه، راننده می‌تواند در مواقع ضروری کمک اضطراری (S.O.S) درخواست کند. بهتر است بدانید ردیاب در موارد حساس دیگری مثل پیدا کردن حیوانات یا اشیای ارزشمند مثل کیف مدارک هم کاربرد دارد.

2. ردیاب‌ها کاملا مخفی هستند و خودرو را از راه دور خاموش می‌کنند

ردیاب‌ها بسیار کوچک هستند و در برخی موارد شباهت زیادی به قطعه‌های مختلف ماشین دارند؛ بنابراین شما می‌توانید آن‌ها در هر نقطه‌ای از ماشین و دور از چشم سارقان نصب کنید.

اگر دزدان موفق به سرقت خودرو شما شوند، قابلیت خاموش کردن اتومبیل از راه دور به وسیله ردیاب برای شما وجود دارد. در این صورت، کار برای سارقان سخت می‌شود و به احتمال زیاد قید دزدی خودرو را می‌زنند.

3. قابلیت شنود، باتری قوی و آنتن پیشرفته از دیگر امکانات ردیاب‌ها

بسیاری از ردیاب‌ها به شما این امکان را می‌دهند که صداهای داخل کابین خودرو را بشنوید. با استفاده از این قابلیت امکان شنود مکالمه سارقان و پی بردن به نقشه‌ها و مسیر حرکت آن‌ها برای شما وجود دارد. به کمک این ویژگی، پلیس خیلی زود خودرو دزدیده‌شده شما را پیدا خواهد کرد. به‌علاوه، لازم نیست نگران خالی شدن شارژ ردیاب باشید. بسیاری از انواع جی‌پی‌اس به باتری‌های قوی مجهز هستند و حتی تا پنج سال نیاز به شارژ مجدد ندارند.

4. با ردیاب سرعت خودرو و مسیر حرکت آن را کنترل کنید

این ویژگی‌ها برای والدین بسیار کاربردی است. با نصب ردیاب روی خودرو بدون نگرانی می‌توانید اتومبیل را در اختیار فرزندان خود قرار دهید. اگر فرزند شما از سرعت مجاز فراتر برود، به کمک دستگاه پیام هشدار دریافت می‌کنید و تذکرهای لازم را به او می‌دهید. همچنین مسیر حرکت خودرو به کمک ردیاب قابل پیگیری است. این ویژگی برای سفرهای دور و نزدیک فرزندان کاربرد زیادی دارد و امکان کنترل مسیر را در اختیار والدین می‌گذارد.

ردیاب، جایگزینی مناسب و مطمئن برای ایموبلایزر

ردیاب، برنده همیشگی رقابت با سیستم ایموبلایزر خودرو

ایموبلایزر هم دقیقاً مثل ردیاب یک سیستم مدرن و امروزی است و از بسیاری از ابزارهای امنیتی خودرو کاربردی‌تر است، اما قابلیت‌های منحصربه‌فرد ردیاب آن را از هر نظر از ایموبلایزر متمایز می‌کند. در این مطلب به طور کامل در مورد ویژگی‌های ردیاب و ایموبلایزر توضیح دادیم و آن‌ها را باهم مقایسه کردیم. ردیاب‌ها با ویژگی‌هایی مثل قابلیت شنود، ردیابی دقیق، امکان نصب مخفی و خاموش کردن خودرو از راه دور، از ایموبلایزر یک‌سروگردن بالاتر هستند.

بااین‌همه، برای خرید ردیاب باید دقت زیادی به خرج دهید و از یک سایت یا فروشگاه باسابقه و خوشنام خرید کنید. سایت ایمن ردیاب با عرضه انواع ردیاب باکیفیت و به‌روز، انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. اگر هرگونه سوالی دارید، با شماره تلفن ۰۲۱۴۴۴۲۰۰۰۱ با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
هرسوال یا نظری دارید برای ما بنویسید ، خوشحال میشیم صدای شمارو بشنویم و پاسخ بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 14 =