پابند الکترونیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

پابند الکترونیکی

چند دهه‌ای است که علم امکان حضور در زندان را بدون نیاز به قرارگرفتن در پشت میله‌های آهنی، با وجود پابند الکترونیکی فراهم کرده است! پابند الکترونیکی مشکلات مربوط به افزایش جمعیت زندان‌ها، افزایش مشکلات روحی و گسترش تاثیرپذیری زندانیان از یکدیگر را تا حدودی برطرف کرده است. اگر می‌خواهید در مورد این وسیله بیشتر بدانید، با ما همراه شوید تا بگوییم پابند الکترونیکی چیست و چه کاربردی دارد.

پابند الکترونیکی چگونه کار می‌کند؟

نظارت الکترونیکی بر افراد، اولین بار در دهه ۱۹۸۰ میلادی آغاز شد. این جی پی اس های قابل حمل، توسط گروهی از محققان دانشگاه هاروارد اختراع و پس از مدتی در پرونده‌های قضایی، به کار گرفته شدند. اما با گذشت زمان، در شکل و ویژگی‌های نظاره‌گرهای الکترونیکی تغییراتی ایجاد شد تا به شکل امروزی خود، یعنی پابند الکترونیکی در آمدند.

این پابندهای الکترونیکی، نه تنها به عنوان مکملی برای برخی جرایم بخصوص استفاده می‌شوند، بلکه می‌توانند به عنوان جایگزین حبس یا جریمه‌های نقدی نیز در نظر گرفته شوند. در ایران نیز با توجه به ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی، مرتکبین جرایم درجه پنج تا هشت که محکوم به حبس هستند، می‌توانند جزای نقدی معادل یا پابند الکترونیکی را انتخاب کنند.

ردیاب‌ هوشمند زندانیان، پابندهای کوچکی هستند که در انتهای قسمت مچ پا قرار می‌گیرند. در تنظیمات اولیه پابند الکترونیکی، مکان‌های مشخصی، تحت عنوان “مقصدهای امن” به دستگاه شناسانده می‌شود. به این ترتیب با خروج فرد از مناطق معین، حتی برای چند ثانیه، تخلف فرد به اداره پلیس اطلاع داده می‌شود. سپس ممکن است ماموران پلیس نزدیک‌ترین پایگاه نیروی انتظامی، به خانه فرد خاطی اعزام شوند و او را دستگیر کنند.

پابند الکترونیکی چیست

کاربردهای پابند الکترونیکی چیست؟

جالب است بدانید پابندهای الکترونیکی برای اهداف و مقاصد متعددی استفاده می‌شوند. این پابندها مانند ردیاب شخصی مخفی، در هر لحظه از صاحبان خود نگهبانی می‌کنند و در صورتی که متوجه کوچک‌ترین تغییری در برنامه روزانه شخص شوند، او را از ادامه کار باز می‌دارند و شرایط غیرمنتظره را به ماموران قانون، اطلاع می‌دهند.

البته ردیاب‌های مخفی کاربرد‌های مثبتی هم دارند؛ می‌توان از این وسایل برای فهمیدن موقعیت مکانی افراد سالمند و کودک استفاده کرد. اگر شما هم به فکر خرید ردیاب برای اعضای خانواده آسیب‌پذیر‌ خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم سری به محصولات ایمن ردیاب زده و قیمت ردیاب شخصی بسیار کوچک را مشاهده کنید. در ادامه این مطلب با چند نمونه از کاربردهای اصلی پابندهای الکترونیکی آشنا می‌شویم.

پابند الکترونیکی زندانیان برای دوران مرخصی

آزادی‌های موقت مانند مرخصی یا آزادی مشروط، گاهی می‌تواند برای زندانبانان دردسرآور باشد. معمولا تعهد کتبی و گرو گذاشتن اسناد، تا مقدار زیادی از دور زدن قانون توسط مجرمان جلوگیری می‌کند. با این حال، بهترین و مطمئن‌ترین راه برای اطلاع از موقعیت مجرم، ردیابی لحظه‌ای او است. البته اکنون از ردیاب، برای خودرو نیز استفاده شده و نصب یک ردیاب آهنربایی ارزان شما را در هر زمان از وضعیت و موقعیت مکانی خودرو آگاه خواهد کرد.

اخبار پابند الکترونیکی

پابند الکترونیکی برای ردیابی مهاجران غیر قانونی

جالب است بدانید نه تنها متخلفین و زندانیان، بلکه در برخی کشورها، مهاجران غیر قانونی نیز ملزم به پوشیدن این پابندهای الکترونیکی هستند. به واسطه GPS بکار رفته در پابندهای الکترونیکی، دولت از حضور مهاجران در کمپ‌های مخصوص مطلع می‌شود و در صورت نقض قوانین، پروسه مجازات یا Deport آن‌ها را آغاز می‌کند.

پابند الکترونیکی، بهترین روش برای حفاظت از بیماران آلزایمری

سالمندان دچار آلزایمر، نیازمند شرایط و مراقبت‌های بخصوصی هستند. بسیاری از سرپرستان این افراد، با قفل کردن در بر روی ایشان و یا فرستادن سالمندان خود به آسایشگاه‌ها، صدمات جبران‌ناپذیری به ایشان وارد می‌کنند. اما امروزه در برخی از کشورهای پیشرفته‌، با استفاده از این ردیاب‌های الکترونیکی، تمامی ساعات شبانه‌روز، بر افرادی که دچار زوال عقل هستند نظارت و از سرگردان شدن آن‌ها، جلوگیری می‌شود.

معمولا ردیاب‌ الکترونیکی، کاربردهای دیگری اعم از ردیابی مجرمین در دوره‌های مهارت‌آموزی یا خدمات اجتماعی، ردیابی زندانیان در محیط زندان، ردیابی بدهکاران مالی مانند زندانیان مهریه و افرادی که به دلیل شرایط خاص، امکان حضور در فضای زندان را ندارند نیز، بکار می‌رود. ردیاب مغناطیسی حتی برای محافظت از خودرو نیز به کار رفته و یک سیستم محافظتی و امنیتی قوی، برای جلوگیری از دزدیده شدن خودرو است.

پابند الکترونیکی زندان

ویژگی‌های دستگاه پابند الکترونیکی چیست؟

پابندهای الکترونیکی در انواع و نمونه‌های مختلفی وجود دارند. برخی از آن‌ها تنها یک ردیاب مکانی هستند. اما برخی دیگر، قابلیت ضبط صدای مجرم، رصد میزان الکل در خون، شناسایی ارتکاب جرم و حتی شناسایی مصرف مواد مخدر را نیز، دارند. اما بطور کل می‌توان چند ویژگی مشترک را در میان همگی آن‌ها مشخص کرد.

  • ردیاب‌های الکترونیکی ضد آب هستند.
  • امکان تغییر سایز و جابجایی در پابند الکترونیکی وجود ندارد.
  • نمونه‌های جدید پابندهای الکترونیکی نیاز به شارژکردن مداوم ندارند.
  • عمر مفید این ردیاب‌ها بین ۳ تا ۴ سال است.
  • هرگونه تلاش برای بازکردن یا دستکاری پابند الکترونیکی، اطلاع‌رسانی به نیروهای پلیس را منجر می‌شود.
  • پابندهای الکترونیکی ضد ضربه هستند.

زمان درخواست پابند الکترونیکی

چرا استفاده از پابندهای الکترونیکی در حال افزایش است؟

بطور کل می‌توان گفت نظارت دائمی بر زندانیان و افراد با زمینه انجام جرایم بزرگتر، تا حد زیادی از ارتکاب جرم، می‌کاهد. بر اساس تحقیقات کیت ویسبورد، استاد حقوق دانشگاه جورج واشنگتن، میزان استفاده از نظارت الکترونیکی به وسیله پابندهای الکترونیکی، در تمامی جهان، درحال افزایش است. ردیاب مچ پا، مجرمان را بیش از هر زمان دیگری با سیستم زندان در ارتباط نگه می‌دارد، به همین دلیل انتخاب بسیاری از افراد برای گذراندن دوران محکومیت، هستند.

البته تهیه و استفاده از این دسته ردیاب‌ها، نیازمند مجوز و صدور حکم مستقیم از دادگاه است. اما در صورتی که مایل به تهیه ردیاب‌های شخصی، به ویژه ردیاب خودرو هستید، پیشنهاد می‌کنیم نمونه‌های آن‌ها را در وبسایت ایمن ردیاب مشاهده کنید. ایمن ردیاب با سال‌ها تجربه در زمینه طراحی و فروش سیستم‌های ایمنی و ردیاب‌های شخصی، آماده خدمت‌رسانی به شماست.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
هرسوال یا نظری دارید برای ما بنویسید ، خوشحال میشیم صدای شمارو بشنویم و پاسخ بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

21 − = 13